Nahoru (nadřízený prvek) Dolů (podřízený prvek) VRAM Knihy Nahoru (nadřízený prvek) Dolů (podřízený prvek) VRAM Knihy

Bližší informace o knížce

Vratislav Mlčoch: O milování, srandování, života si užívání,

o tom nejlepším kurýrování každé nemoci (LASKÁNÍ*3)


Na tváři lehký smích, hluboký v srdci cit, dá se nad touto knihou parafrázovat romantický básník, protože pro „hluboký v srdci žal“ v ní není místo. Spíše se v ní sranduje. O  čemkoliv, rakovinu nevyjímaje.

Autor se svým bráchou si ve své hospůdce hrávají na chleby (prostě se pěkně tlustě namažou a manželky je doma potom pořádně osolí), povídají si o svých životních kotrmelcích a chechtají se kdečemu, třeba tomu, jak může jméno Tomáš Marný pomoci ke kariéře. Hlavně však mluví o největších záhadách mužského vesmíru – o ženách a o patentovaných (pozor, ne potentovaných!) receptech, jak je zvládnout, a o pohádkových láskyplných příbězích, které tvoří druhou dějovou linii knihy a na kterých občas nezůstane ani niť suchá. No, pohádkových, no, láskyplných – jak se to vezme. Na jednu stranu se v nich píše o nevyčíslitelném pokladu, o nadpozemsky hebounké noční košili, o drahocenných démantech v očích, ale také o rytíři, který se vydal osvobodit krásnou princeznu ze zajetí sedmihlavého draka, to osvobozování se jaksi zvrtlo a milému rytíři zůstala na krku místo princezny sedmihlavá dračice. Ani to ještě není vše, píše se v nich také o zamilované bouři a hromosvodu, který ji musel snášet, o zuřící sopce uprostřed líného oceánu, o černých pirátech přepadávajících rajský ostrov a o námořníkovi, který miloval a užíval si bouře. Fakt, nekecám.

Třetí dějovou linii knihy pak tvoří barvité a hanbaté historky o jejich kamarádovi, protřelém proutníkovi a věčném smolaři Evžovi, řečeném medvídku Mívalovi (to není hrubka), který míval velký dům, krásné auto, výnosnou práci, přičinlivou manželku, krásné mladé milenky a pak najednou BUM BÁC a stal se z něj na stará kolena poloviční houmlesák, který shání ženy v nejlepších letech po inzerátech, aby se mohl vyspat v měkké posteli a vykoupat ve vaně s teplou vodou, o teplém jídle ani nemluvě.

Poslední dějová linka je nezvyklá – autor doplnil knížku vlastnoručními ilustracemi, které vyprávějí příběh jeho velké lásky poněkud jiným, svébytným způsobem.

A jak to všechno dopadne? Inu, je to knížka ze života, tak nějak tak. Ale abych nezapomněl, jen tak mimochodem se v ní píše, jak vesele a úspěšně překonat rakovinu, vlastně hned dvě.

Užijte si tedy lásku v různých podobách, protože jí nikdy nikdo nemá nazbyt a je marnotratné a trestuhodné ji zbůhdarma pozbýt, zvlášť když vám může pomoci. Rovněž zjistíte, že i ty nejhorší věci, které vás v životě mohou potkat, vážnou nemoc nevyjímaje, vám mohou být k něčemu dobré.